Pożar lasu w Błotnicy - ćwiczenia

21 września w Błotnicy (gmina Złoty Stok) odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową PSP w Ząbkowicach Śl. i Nadleśnictwo Bardo. W ćwiczeniach udział wzięły jednostki OSP z gminy Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, JRG Ząbkowice Śl. oraz jednostka straży pożarnej z Czech, na ćwiczenia przybyli również przedstawicie z JRG Paczków i Nadleśnictwa.
11slide cwiczenia las 21 09 12
Pierwszy etap ćwiczeń rozpoczął się w godzinach porannych od odprawy oraz przedstawienia charakterystyki miejscowych terenów leśnych, położenia zbiorników oraz dróg przeciwpożarowych. Następnie omówiono założenia do ćwiczeń i zasady prowadzenia łączności.

Po odprawie przybyłe jednostki przystąpiły do ćwiczeń. Scenariusz przewidywał wybuch pożaru lasu na skutek podpalenia, działania straży podzielone zostały na trzy odcinki bojowe, na dwóch odcinkach prowadzone były działania gaśnicze, natomiast 3 odcinkiem był punkt czerpania wody.

Po dotarciu na miejsce pożaru pierwszej jednostki OSP Kamieniec Ząbk. i przeprowadzeniu rozpoznania przystąpiono do gaszenia pożaru, na miejsce były dysponowane kolejne jednostki OSP Kamieniec Ząbk. II i JRG Ząbkowice. Jednostki te zorganizowały punkt czerpania wody i zorganizowane zostało dostarczanie wody na duże odległości przez przepompowywanie. Kiedy zapewniona była ciągła dostawa wody, można było podać kolejne prądy wody na palący się las. W lesie pojawiły się kolejne ogniska pożaru, do ich gaszenia została zadysponowana OSP Złoty Stok i strażacy z Bilej Vody.
Ważnym elementem ćwiczeń było również sprawdzenie łączności z poszczególnymi zastępami oraz pracy dowódców na poszczególnych odcinkach bojowych.

Po zakończeniu ćwiczeń omówiony został ich przebieg i realizacja założeń taktycznych, następnie uczestnicy udali się na poczęstunek zorganizowany przez Nadleśnictwo.