Historia OSP Kamieniec Ząbkowicki lata:1994-2005

HISTORIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM
zapraszamy do przeczytania II części histori obejmującej lata 1985-2005

W okresie stanu wojennego dochodzi do zmiany zarządu. Na stanowisko prezesa został powołany Julian Białobrzycki, funkcję naczelnika powierzono Stanisławowi Wrońskiemu. 9 września 1982 roku OSP w Kamieńcu Ząbkowickim otrzymuje nowy samochód pożarniczy, który do jednostki przyprowadził naczelnik Stanisław Wroński. Od tego momentu jednostka rozwija się technicznie, z każdym rokiem przybywa sprzętu. 17 marca 1985 roku OSP w Kamieńcu jest gospodarzem Gminnego Apelu Ochotniczych Straży Pożarnych z okazji 40-lecia powstania OSP na terenie gminy. Na uroczysty apel przybył Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Wałbrzychu płk. Stefanowski.

16 historia osp kamieniecOd 1994 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Ząbk. jest członkiem Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Dla członków to wyższe wymagania i mobilizacja do jeszcze większego poziomu wyszkolenia. Jest także wyróżnieniem i oznaką głębokiego zaufania w wykonywaniu zadań ratowniczych. Majowy dzień patrona św. Floriana w 1995 roku, był dniem refleksji historycznej i głębokiej troski o jakości pożarniczej służby. Mottem majowego święta było uczenie czynów i pamięci strażaków w 50 rocznicę powstania OSP w Kamieńcu. Jubileusz miał na celu głębszą integrację środowiska ze strażakami, tak przecież potrzebną w procesie dokonujących się przemian.

Obchody zapoczątkowała uroczysta msza św. w intencji strażaków i ich rodzin, odprawiona przez księdza dziekana Henryka Główkę. Tuż przed prezbiterium stanęła młodzież z nowym sztandarem do poświęcenia. Dalej poczty sztandarowe, członkowie straży z całej gminy i goście zaproszeni. W homilii ksiądz H. Główka nawiązał do idei społecznej służby pożarniczej, podawał konkretne przykłady ofiarności strażaków. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na placu przed remizą, gdzie odbył się uroczysty apel. Po złożonym raporcie przez dowódcę uroczystości, Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru w osobach: Ryszard Wiszniewski, Jean Pierre Plotkuns, Władysław Majewski wręczają ufundowany przez społeczeństwo Kamieńca sztandar. Sztandar odebrał prezes OSP Marek Wroński, który podziękował za wyróżnienie; powiedział między innymi: „Każdy taki piękny jubileusz zamyka jeden etap i zapoczątkowuje nowy, wytycza dalsze ambitne zadania".