Historia OSP Kamieniec Ząbkowicki lata:1945-1994

HISTORIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM
zapraszamy do przeczytania I części histori obejmującej lata 1945-1985.

Należy pamiętać, iż nasza powojenna obecność w Kamieńcu Ząbkowickim stanowi jedynie krótki fragment w jego kilkuwiekowej historii. To też nie sposób było w tak krótkim czasie rozwiązać wszystkie stare, nabrzmiałe problemy; narosłe i nękające Kamieniec w ostatnich dwóch wiekach.
historia osp kamieniec 1Nie ulega wątpliwości, iż historia powojenna Kamieńca, mimo krytycznych uwag, wywarła zasadniczy wpływ na ukształtowanie jednego obecnego oblicza i nowego charakteru. Kamieniec stał się bowiem ośrodkiem z coraz szerszym zasięgiem wpływów. Te ostatnie umocniły się z chwilą nadania mu funkcji siedziby gminy (1972 r.) Z nową funkcją Kamieńca wzrosły jednocześnie jego potrzeby i zadania.
Strażacy ochotnicy też podążali za nowymi społecznymi wezwaniami, z roku na rok zmieniali oblicze i charakter jednostki OSP. Przez ten okres sześćdziesięciu lat dokładali wiele starań, podejmowali nowe inicjatywy, przedsięwzięcia na rzecz rozwoju pożarnictwa w Kamieńcu Ząbkowickim.2 historia osp kamieniecNie było to łatwe w warunkach ciągłego niedostatku sprzętowego i braku funduszy. Czasy były w każdym razie skomplikowane i to na bardzo wielu płaszczyznach.
Ambicja wzięła górę, z roku na rok przybywało sprzętu , nowych członków. Byli to ludzie o różnych pasjach i zamiłowaniach. W działalności swej nie ograniczali się tylko do udziału w bojowych akcjach gaśniczych, czynnie uczestniczyli w życiu kulturalnym i społecznym, skupiając wokół siebie młodzież.
Wszyscy strażacy ochotnicy, słysząc wycie syreny, pędzą do wozu strażackiego .I nie ma znaczenia, czy syrena zawyje w dzień, czy w nocy, w święto. Nawet w Boże Narodzenie. Każdy pożar to katastrofa, gdzie sekunda zwłoki czy wahania, może być straszną w skutkach. Dlatego ochotnicy starają się reagować błyskawicznie na każde wezwanie. To nie tylko odpowiedzialne zajęcie, ale i bardzo niebezpieczne. Tym czasem członkowie OSP, jak by tego niebezpieczeństwa nie zauważając, spieszą z pomocą, nie tylko wtedy, kiedy odezwie się syrena .Gotowi są pomagać innym w każdej trudnej sytuacji.
3 historia osp kamieniec
Nowe warunki w których przychodzi działać Ochotniczej Straży Pożarnej, stawiają druhom coraz większe wyższe wymogi w zakresie wysokiego wyszkolenia, wysokiej sprawności fizycznej.
Strażacy Ochotnicy chcąc podołać stawianym im wymogom podnoszą swoje kwalifikacje na szkoleniach i kursach. Nie sposób jest obsługiwać nowoczesny sprzęt, nic o nim nie wiedząc. Dzisiaj strażak ochotnik staje przed wezwaniem pomocy w różnej formie. To nie tylko pożary. To wyjazdy do wypadków drogowych; usuwanie szkód po klęskach żywiołowych lub niesienie pomocy w czasie kataklizmów stworzonych przez naturę. Strażak Ochotnik potrzebuje wsparcia, za które w każdej chwili potrafi się odwzajemnić.
4 historia osp kamieniec